Важливі зміни з нашим додатком Maxus Smart

На жаль, вхідні телефонні лінії пошкоджені, для зв'язку - залиште свій номер через форму "Зворотний дзвінок" і ми Вам передзвонимо

Часто задавані питання про світлодіодні лампи

16. 09. 2019

Користувачі Інтернету регулярно ставлять у пошуковій системі Google різні питання, що стосуються LED-ламп. Ми вирішили вибрати ті з них, які ставляться частіше за інші, та дати на них відповіді.

Світлодіодна лампа – що всередині?

Відповідь:

LED-лампа – це сучасний світильник, джерелом світла в якому є світлодіоди. Лампа складається з корпусу, в якому розміщені друкована плата зі світлодіодами та драйвер – електронна схема, що забезпечує правильну роботу світлодіодів. Зовні світлодіоди захищені оптичними елементами, які розсіюють світло. Для закріплення лампи в патроні та підведення до неї електроживлення вона забезпечена цоколем.

Як працює світлодіодна лампа?

Відповідь:

В основі принципу роботи LED-лампи лежить здатність світлодіода створювати оптичне випромінювання при проходженні через нього електричного струму. Коли електричний струм проходить через напівпровідниковий кристал, частина енергії перетворюється у видиме оком випромінювання. В освітлювальних світлодіодах напівпровідниковий кристал виробляє світло синього спектра, тому для отримання білого світла кристал покривають люмінофором – спеціальною речовиною, що перетворює синє випромінювання на біле.

Хто винайшов світлодіодні лампи?

Відповідь:

Перший сучасний світлодіод з червоним випромінюванням, був розроблений у 1962 році американським вченим і винахідником Ніком Голоняком, а в 1972 році його учневі Джорджу Крафорду вдалося в 10 разів збільшити яскравість червоних світлодіодів, а також створити перший світлодіод жовтого кольору.

Сучасні світлодіодні лампи з'явилися тільки в 90-х рр. ХХ століття, коли група японських дослідників корпорації «Nichia Chemical Industries» – Сюдзі Накамура, Хіросі Амано та Ісама Акасакі – винайшла технологію виготовлення синіх світлодіодів (LED). Їх промислове виготовлення почалося в 1993 році, а в 1996 – був запущений випуск білих світлодіодів. Таким чином, зниження ціни та зростання величини світлового потоку світлодіодів дозволило розпочати широке виробництво побутових освітлювальних приладів – світлодіодних ламп.

Чому світлодіодні лампи кращі за лампи розжарювання та КЛЛ?

Відповідь:

Переваги LED-ламп порівняно з лампами розжарювання (ЛЗП) і компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ) незаперечні. Основними можна вважати:

  • тривалий ресурс роботи – світлодіодна лампа служить у 30-50 разів довше, ніж ЛЗП, і в 2-3 рази довше за КЛЛ;
  • економічність – створюючи аналогічний за потужністю світловий потік, LED-лампи споживають у 10 разів менше електроенергії в порівнянні з лампами розжарювання та в 2 рази менше за КЛЛ;
  • комфортне світло – якісні світлодіодні лампи не мерехтять і не пульсують, вмикаються без затримок і здатні працювати без мерехтіння та пульсацій у досить широкому діапазоні вхідної напруги;
  • екологічність – LED-лампи не містять ртуті, не випромінюють ультрафіолетових або інфрачервоних променів і не потребують спеціальних умов утилізації (як КЛЛ);
  • безпека – під час роботи якісні світлодіодні лампи не нагріваються до високих температур (на відміну від ЛЗП), що підвищує пожежну безпеку LED-ламп і запобігає появі випадкових опіків.

Де купити світлодіодну лампу?

Відповідь:

Зараз купити LED-лампу дуже легко: ці освітлювальні прилади продаються в будь-якому великому супермаркеті, в будівельних магазинах, на ринках і в магазинах мережі Інтернет. Купуючи світлодіодну лампу, переконайтеся, що отримуєте якісний продукт від надійного виробника. Крім того, впевніться, що продавець видав вам розрахунковий документ, що підтверджує факт купівлі товару, а також гарантійний талон на придбану продукцію.

Чи можна повернути світлодіодні лампи, які не підійшли?

Відповідь:

Можна. Відповідно до ст. №9 Закону України «Про захист прав споживачів», покупець має право повернути справні LED-лампи протягом 14 календарних днів з дня здійснення покупки. Для цього потрібно надати документ, що підтверджує факт придбання товару (квитанція, чек тощо). Також необхідно, щоб лампи, що повертаються, були робочими, не мали слідів використання чи механічних пошкоджень, а їхня упаковка зберегла товарний вигляд.

Коли світлодіодні лампи подешевшають?

Відповідь:

Вони вже поступово дешевшають. Коли LED-лампи вперше з'явилися на українському ринку, їх вартість дійсно була досить високою, проте з кожним роком вона знижується. Така тенденція обумовлена, перш за все, постійною оптимізацією виробничих процесів, розширенням масштабів виробництва та зниженням собівартості LED технології. Сукупність цих факторів впливає на ринок світлодіодної продукції, знижуючи ціну LED-ламп.

Чи можна використовувати світлодіодні лампи з димером?

Відповідь:

Більшість LED-ламп, що продаються на українському ринку, не призначені для роботи зі звичайним побутовим димером, оскільки в основі принципу регулювання яскравості за допомогою димера закладено зміну (зниження) величини напруги електромережі, що подається на лампу. Але драйвер лампи при змінах напруги стабілізує параметри електроживлення світлодіодів і тому зміни яскравості не відбувається.

Для використання спільно з димером деякі виробники випускають спеціальні серії ламп, драйвер яких також стабілізує параметри електроживлення світлодіодів при коливаннях напруги в мережі, але при цьому правильно реагує на зміну напруги живлення лампи через димер. У будь-якому випадку, перед покупкою димера й лампи слід уважно ознайомиться з їхніми технічними характеристиками та сумісністю.

Чому світлодіодна лампа гріється?

Відповідь:

Як і будь-який електроприлад, світлодіодна лампа має коефіцієнт корисної дії менше одиниці, а це значить, що частина енергії, що підводиться до неї, не перетворюється на світло, а виділяється у вигляді тепла, що й призводить до нагрівання лампи.

Надлишкове нагрівання може бути як наслідком порушення умов експлуатації LED-лампи, так і помилки, допущеної при проектуванні джерела освітлення чи в процесі його збирання. Крім того, причиною перегріву може бути використання для виробництва лампи компонентів низької якості.

Слід розуміти, що постійне перегрівання дуже негативно позначається на роботі LED-лампи, оскільки дотримання температурного режиму є одним з головних факторів, що впливає на параметри, надійність і термін експлуатації джерела світла. Висока температура прискорює процес деградації світлодіодів і матеріалів корпусу, що веде до механічного руйнування компонентів лампи й скорочує термін її служби.

Чому світлодіодна лампа мерехтить?

Відповідь:

Наявність мерехтіння у світлодіодної лампи безпосередньо залежить від якості встановленого в ній драйвера. При різких коливаннях напруги в мережі якісний драйвер забезпечує правильний режим роботи світлодіодів без зміни яскравості, до того ж такий драйвер гарантує відсутність шкідливих для людини й невидимих оком пульсацій світла. Лампи з високим рівнем пульсацій використовувати не рекомендується, оскільки таке неякісне світло негативно впливає на самопочуття, викликає дискомфорт і підвищену стомлюваність.

Чому світлодіодні лампи гудуть?

Відповідь:

Причиною появи гулу чи писку можуть бути вібрації, які виникають при проходженні імпульсів струму через елементи електронних компонентів драйвера освітлювального приладу. Інтенсивність і висота звуку можуть змінюватися в залежності від температури, режиму роботи й навантаження драйвера. Заходи щодо усунення можливого шуму вживаються виробниками ламп ще на стадії проектування драйвера, тому якісні LED-лампи відомих брендів, як правило, працюють безшумно.

Чи можна полагодити світлодіодну лампу самостійно?

Відповідь:

Спосіб збирання LED-ламп не передбачає можливості їх відкриття, й, відповідно, ремонту. Крім того, успішний ремонт подібного електронного пристрою – завдання для фахівця. Розкривати корпус лампи не рекомендується ще й тому, що при наявності на продукті механічних пошкоджень, у тому числі ознак розбирання, продавець лампи напевно відмовить вам у гарантійному обслуговуванні.

Куди подіти світлодіодні лампи, що вийшли з ладу?

Відповідь:

Оскільки світлодіодні лампи не містять парів ртуті, її з'єднань або інших небезпечних для екологічного балансу речовин, їх не потрібно утилізувати спеціальним чином. Викидання LED-лампи, що відпрацювала свій термін, у звичайний контейнер для твердих побутових відходів не завдасть шкоди екології, хоча більш правильним було б помістити її до спеціального контейнера для прийому такого роду сировини.

Якщо у вас є інші питання щодо світлодіодних ламп або іншої світлотехнічної продукції, ви можете поставити їх, написавши коментар до даної статті, чи зателефонувавши нашим фахівцям.