Важливі зміни з нашим додатком Maxus Smart

На жаль, вхідні телефонні лінії пошкоджені, для зв'язку - залиште свій номер через форму "Зворотний дзвінок" і ми Вам передзвонимо

Як правильно підібрати освітлення? Поради експертів.

30. 09. 2016

Існують різні види освітлення

Освітлення можна розділити на загальне і місцеве. Перш за все, слід забезпечити загальне освітлення, необхідне для функціонування будинку.

Другий вид – це місцеве освітлення, яке, в свою чергу, можна розділити на функціональне й декоративне (точкове). До цієї групи входять, наприклад, світло поруч з дзеркалом, над письмовим столом, під кухонними шафами, а також підсвічування картин або елементів інтер'єру, на яких ми хочемо зробити акцент.

Поділ освітлення на загальне і місцеве пояснює існування різних типів ламп і світильників. Деякі з них випромінюють розсіяне світло, як би наповнюючи їм все навколишній простір. Інші – освітлюють потрібне місце спрямованим світлом. Неправильний вибір типу лампи або світильника – дуже поширена помилка. Необхідно правильно підбирати джерела світла та їхню кількість, дотримуючись санітарних норм.

Загальне освітлення

Розсіяне світло, що проникає в усі куточки приміщення, забезпечують, насамперед, стельові світильники – стельові світильники, люстри й підвіси, а також функціональні світильники з керуванням.

Варто відзначити, що за допомогою декількох спрямованих рефлекторів на стійці можна домогтися такого ж ефекту. Вмонтовані в стелю світильники освітять лише підлогу та фрагменти стін.

Стеля та верхня частина стін залишаться в напівтемряві. Приміщення буде справляти враження недостатньо освітленого, чого бажано уникнути.

Дуже важливо добре освітити стелю – приміщення буде здаватися більш просторим. Цей ефект, як правило, не можуть забезпечити плафони (хоча деякі з них трохи освітлюють стелю). Більш вдалим рішенням з цієї точки зору будуть підвісні люстри або світильники з вмонтованими світлодіодами, що забезпечують достатній кут розсіювання світлового потоку.

Добре виправдовують себе в якості загального освітлення деякі настінно-стельові світильники. Вони світять прямо, але також освітлюють кімнату за допомогою світла, відбитого від стелі. Завдяки цьому вони є хорошим доповненням до стельового світильника.

Відмінного ефекту можна досягти за допомогою світла, прихованого за більш низькими ділянками стелі, що відбивається від поверхонь стелі та стін. Як джерело світла найкраще використовувати світлодіодні лампи, завдяки чому світло розподілиться рівномірно, і ви зможете відчути абсолютно нову якість світла.

Кількість світла від світлодіодної лампи безпосередньо залежить від її потужності і, відповідно, кількості випромінюваного світлового потоку. Стельовий світильник з LED лампами може давати набагато більше світла в порівнянні з традиційними світильниками з лампою розжарювання. Це не призводить до великого споживання електроенергії. Світло виходить рівномірно розсіяним.

Ще одне рішення – світловий ліхтар. Це ніша з джерелами світла в стелі, закрита матовим склом. Джерела світла слід розмістити так, щоб скло було рівномірно освітлене.

У неглибоких світлових ліхтарях лампи можна кріпити до боків ніші. Оздоблення світлового ліхтаря великими скляними листами органічно виглядає в сучасних інтер'єрах. До класичних рішень більше підійде лист, розділений на дрібні частини. Світловий ліхтар у стелі робить приміщення більш просторим.

Важливо знати:

У кожному приміщенні може бути загальне і додаткове освітлення, пов'язане з функцією даного простору та його оформленням. Для цього слід застосовувати різні способи освітлення, різні лампи й світильники.

Так, у вітальні може бути стельове освітлення, торшери або світильники, які освітлюють найважливіші елементи, наприклад камін. Не варто забувати про приглушене освітлення для перегляду телевізора і направлене – для читання в улюбленому кріслі.

У їдальні, крім лампи над столом (світло від якої падає на нашу тарілку та газету, і разом з тим не б'є в очі, якщо ми хочемо обмінятися поглядами з домочадцями), стане в нагоді також світлодіодна лампочка або точковий світильник, що освітлює картину на стіні, чи декоративне підсвічування засклених шафок, сервантів або буфетів.

Дитячі кімнати – це специфічні приміщення, тому що вони об'єднують у собі функції вітальні та спальні, а крім того – призначені для виконання домашніх шкільних завдань. Вони повинні бути оснащені світлодіодними лампами, придатними для виконання різних дій, але в обов'язковому порядку необхідно дотримуватися санітарних норм в освітленні. В жодному разі не слід обмежуватися однією лампою на паличці або «сучасним» і «молодіжним» прутом з рефлекторами.

На кухні необхідне загальне освітлення, світло під шафками, спрямоване світло на стільницю та лампа над столом.

Ванна – єдине помешкання, де немає чіткого поділу на місцеве, декоративне і загальне освітлення. Для її освітлення досить декількох спрямованих світильників.

Функціональне освітлення

Дане освітлення підбирають в залежності від того, де саме воно буде розташоване, а також яка дія в цьому місці буде виконуватися.

Необхідно, щоб світлодіодні світильники над столом у їдальні випромінювали розсіяне світло, і люди, що сидять за столом, могли бачити, що вони їдять; щоб освітлювались обличчя людей і при цьому світло не било їм у очі. Таким вимогам відповідають світильники з глибоким плафоном, що закриває лампочку.

Поруч з диваном або кріслом, що стоїть біля стіни, повинні перебувати світлодіодні світильники, які прикрасять вітальню й при світлі яких можна буде читати. Елегантні торшери відповідають обом цим вимогам. Добре виправдовують себе в цій ролі і настінно-стельові світильники.

Світлодіодні лампи або світильники, розташовані біля дзеркала, повинні добре освітлювати обличчя і разом з тим не сліпити очі. Для цього підійдуть різного роду лампочки (імовірно наступних форм-факторів: G45, MR16), розташовані вище рівня зору або встановлені в опущеній стелі над дзеркалом. Варто звернути увагу на те, щоб вони знаходилися близько до стіни, інакше будуть освітлювати вашу маківку, а не обличчя.

Потрібно подбати і про хороше освітлення робочих поверхонь – стільниці на кухні, столу або прасувальної дошки. У кімнатах, призначених для роботи чи навчання, має бути передбачено освітлення письмового столу не менше 300 люкс. Тут добре виправдовує себе направлене світло з не дуже вузьким кутом світіння.

Не слід також забувати про освітлення зони біля ліжка. Цю функцію виконують або стельові світильники, або функціональні світильники desklamp для тумбочок. Такі лампи не тільки добре доповнюють ці основні для спальні предмети меблів, але й дають можливість почитати перед сном (позбавляючи необхідності вставати до вимикача, щоб погасити світло).

Декоративне освітлення

Прикраси на стінах, такі як картини і фотографії, ми можемо висвітлити за допомогою спрямованих світильників, вмонтованих в стелю або стіни. Такі світильники повинні давати, перш за все, спрямоване світло.

Це можуть бути різного роду точкові світильники, вбудовані в стелю («споти») чи встановлені на стелі, а крім того, світильники різних форм – від класичних рефлекторів до алюмінієвих коробок.

Існують також спеціальні настінні світильники на консолях для установки над картинами. Настінні декорації великих розмірів, наприклад, фотошпалери, а також декоративно оформлені поверхні стін (вкриті кам'яним облицюванням або обшиті панелями) ми можемо підсвітити, направивши на них пучки світла від розташованих у ряд спрямованих світильників.

Інший спосіб – підсвічування таких поверхонь з щілини в стелі. В цьому випадку можна використовувати постійні джерела світла. Таке рішення просторове і дуже цікаве, тому що створюється враження, ніби стіна йде вгору й є нескінченною, а світло потрапляє в кімнату ззовні через щілину.

Хороший ефект дає верхнє освітлення стін, що мають виразну декоративну фактуру. При такому освітленні світлотінь підкреслює малюнок поверхонь.