Люстри та підвіси. На якій висоті слід розміщувати підвісні світильники

18. 01. 2019

Підвісні світильники на стелі — незмінний атрибут більшості інтер'єрів. На якій висоті слід розташовувати люстри та підвіси, щоб освітлення було правильним і комфортним? Які нюанси слід врахувати, розраховуючи висоту розташування підвісних світильників? Відповіді на ці питання ви зможете знайти в нашій статті.

Від чого залежить висота розташування підвісних світильників

Ось уже кілька століть розкішні люстри й прості світильники на стелю наповнюють будинки людей світлом і затишком. І нехай зараз в них горять не свічки, а цілком сучасні електричні лампи, люстри традиційно залишаються важливим елементом оформлення більшості сучасних інтер'єрів.

У наші дні споживачам пропонується найширший асортимент різноманітних підвісних світильників, від вишуканих моделей з кришталю до лаконічних підвісів із вбудованими світлодіодами. Об'єднує ці світильники одна обов'язкова умова: кожен із них потрібно розташувати в просторі кімнати на правильній висоті.

Визначення цієї висоти — не таке просте питання, як може здаватися на перший погляд. Щоб таке джерело освітлення тішило свого власника не лише привабливим виглядом, але й зручністю, потрібно врахувати кілька важливих нюансів, від яких і залежить правильне розміщення підвісу. Висота стелі приміщення, в якому буде розташовуватися світильник, матеріали стельового покриття та саме функціональне призначення освітлюваної кімнати — всі ці фактори впливають на висоту розміщення люстри.

Висота стелі

Купуючи світильник для жилої кімнати, кабінету чи вітальні, слід враховувати, що відстань від підлоги до люстри має становити не менше 2-2,2 м, бо інакше неможливо гарантувати, що люстра, яка висить, не завадить вільному переміщенню людей. А якщо стеля в кімнаті вище 3 метрів, то висота підвісу люстри буде визначатися, насамперед, естетичними, а не практичними міркуваннями. Але, в цілому, якщо висота стелі дозволяє, люстру вішають таким чином, щоб кінчиками пальців її могла дістати людина, яка витягнула руку вгору.

Класична люстра у вітальні в стилі прованс

Якщо ж стелі в приміщенні низькі, люстру слід вішати якомога ближче до стелі. Такий прийом дозволить візуально збільшити простір між стелею та підлогою. Широкі й короткі за довжиною моделі люстр чудово підійдуть для освітлення невисокої кімнати, яка має велику площу.

Дещо складніше йде справа, коли підвісний світильник повинен освітлювати більше одного поверху. У цих випадках підбирають таку люстру, яка з усіх поверхів виглядала б однаково привабливо, наприклад, багатоярусну чи гвинтову модель. Ще одним безпрограшним варіантом є створення оригінальної композиції з декількох підвісних світильників, розташованих на різних рівнях. Відстань від нижньої точки такої конструкції до підлоги, розраховується так само, як для звичайного приміщення з високими стелями.


Стильна композиція з моделей Pendant Loreto (I05633) у сучасній вітальні з високою стелею

Матеріал стелі

Матеріал, з якого виготовлена стеля, також може бути чинником, що визначає умови розміщення люстри.

Так, якщо планується кріплення світильника до підвісної гіпсокартонної стелі, слід переконатися, що вага освітлювального приладу не перевищує 5 кг, в іншому випадку слід заздалегідь вивести спеціальне кріплення від основної стелі.

Наявність у кімнаті натяжної стелі також диктує певні вимоги до організації освітлення. Особливістю таких стель є підвищена чутливість до нагрівання з боку люстри. Натяжні стелі не слід піддавати впливу температури, що перевищує 50-65°С. Тому люстра, лампи в якій розташовані дуже близько до стелі, а вентиляція внутрішнього простору плафона — недостатня, може здійснити на таку стелю вкрай негативний вплив і привести до деформації стельового покриття. Мінімальна відстань, на якій допускається розміщувати лампи розжарювання потужністю до 60 Вт від натяжної стелі — 0,4 метри. Проте, слід враховувати, що це — усереднене значення, яке може варіюватися в залежності від виробника плівки чи умов встановлення стелі.

Тим, хто не бажає піддавати свою натяжну стелю зайвому ризику, варто підстрахуватись і придбати підвісний світильник з плафонами, спрямованими вертикально вниз або вниз і трохи вбік. У таких освітлювальних приладах немає прямого потоку гарячого повітря від ламп розжарювання до стелі, оскільки основна частина надлишкового тепла акумулюється на плафонах, з яких воно успішно розсіюється. Ще одним надійним способом убезпечити натяжну стелю від перегріву та деформації є застосування LED-світильників, а також заміна використовуваних ламп розжарювання світлодіодними лампами.

Тип приміщення

Функціональне призначення освітлюваної кімнати є одним з основних факторів, що визначають висоту розміщення люстри чи підвісу. Ще одним важливим нюансом є те, яке саме — основне чи додаткове — освітлення повинен забезпечувати підвісний світильник. Наскільки високо повинна розташовуватися люстра в їдальні, вітальні чи передпокої? Поговоримо про це більш докладно.

Вітальня

Вітальня — найбільша кімната в будинку. Тут члени родини збираються разом: розважаються, спілкуються, відпочивають. Підвісний світильник — найбільш популярне рішення для організації основного освітлення в цій кімнаті. Люстра в такому випадку розташовується на відстані 200-220 см від підлоги. Якщо приміщення має витягнуту форму, то має сенс встановити дві однакові люстри симетрично одна одній. Крім того, слід подбати про додаткове освітлення тих ділянок вітальні, які цього потребують.

Приклад організації додаткового освітлення в зоні для читання за допомогою підвісів серії FPL (1-FPL-002-01-C-WH)

Спальня

Основне освітлення в спальні не має бути надто яскравим. Тут варто використовувати невелику люстру або плафон з матовим склом, щоб створити м'яке розсіяне світло. Стандартна висота розміщення світильника в спальні — 215-230 см від підлоги, це дозволить застеляти ліжко чи перевдягатися, не зачіпаючи абажур. Якщо спальня невелика, а світильник розташований над ліжком, упевніться, що, якщо ви встанете на ліжку на коліна, відстань від маківки голови до нижньої частини світильника буде, як мінімум, 15-20 см.

Підвіси в спальні можна використовувати також у якості додаткового освітлення, розташувавши їх по два боки від ліжка. В цьому випадку світильники вішають досить низько – так, щоб абажур або плафон підвісу знаходився на висоті приблизно 50 см від ложа ліжка. Крім того, не варто розміщувати такі світильники безпосередньо над самим ліжком – повісити їх над тумбочками буде більш правильно.

Дитяча

Найбільш органічно в кімнаті дитини буде виглядати саме дитячий світильник, однак, не слід забувати, що він має відповідати певним вимогам.

Якщо мешканець дитячої — новонароджена дитина, то слід враховувати, що такі малюки основну частину часу лежать, дивлячись у стелю. Тому яскраві світильники з відкритими лампами чи спрямованим униз прямим світловим променем — є неприпустимими. Загальне освітлення дитячої кімнати повинне бути м'яким і ненав'язливим, щоб пряме світло ламп не засліплювало очі дитини. Підвісний світильник не варто розміщувати безпосередньо над ліжечком і пеленальним столиком, краще повісити його збоку від них. Розраховуючи висоту підвісу світильника, слід враховувати зріст домочадців і висоту стель.

Вибираючи люстру або підвіс у дитячу, слід приділити особливу увагу кільком важливим моментам. Світильник має бути безпечним і досить надійним, щоб не розбитися на гострі осколки, якщо в нього, наприклад, влучать м'ячем або іншою іграшкою. Крім того, такий освітлювальний прилад повинен бути виготовлений з екологічно безпечних матеріалів і легко піддаватися чищенню.

Кухня та їдальня

Люстри й підвіси найбільш часто використовують саме в кухонних просторах, особливо якщо там є масивні робочі зони, наприклад, кухонний острів. Робочі поверхні потребують обов'язкового додаткового підсвічування, оскільки основного світла для комфортної підготовки продуктів і приготування страв, як правило, не вистачає. Висота від підлоги до абажура основної люстри має становити не менше 185 см, а відстань між нижнім краєм плафона та стільницею — 70-87 см.

Якщо в кімнаті є кухонний острівець, прийнято забезпечувати його додатковим освітленням. Прекрасним рішенням буде виділити його за допомогою декількох декоративних світильників, підвішених на подовжених шнурах. Для комфортної роботи відстань між нижньою частиною світильника та стільницею має бути не менше 65-70 см, а світло від ламп, що висять, не повинно бити в очі. Плануючи освітлення кухонного острівця, зверніть увагу на те, що відстань між світильниками має бути не менше 30-40 см.


Варіант організації додаткового освітлення в області мийки за допомогою підвісів серії FPL (1-FPL-004-01-C-BK)

Люстри та підвісні світильники – ідеальне рішення для освітлення обіднього столу. Залежно від форми та розміру столу над ним розташовують одне або кілька джерел світла. Підвісні світильники з довгими дротами не варто вішати занадто низько – нижній край світильника має знаходитись у діапазоні 70-90 см над стільницею, інакше його буде легко зачепити головою. Над круглим столом розташуйте один плафон, над довгим прямокутним – краще розмістити композицію з підвісів або модель з кількома плафонами, розташованими лінійно.


LED-підвіс Pendant Caren 7W-3 у світлій кухні-їдальні в стилі мінімалізм

Ванна

Розміщуючи у ванній люстру в якості основного освітлення, варто віддати перевагу компактним і стійким до вологи моделям, оскільки в цьому приміщенні є ризик не тільки зачепити люстру під час купання або витирання рушником, а й випадково залити її водою. Якщо висота стелі не дуже велика, підвісний світильник варто розташувати максимально близько до стелі. Чим вище висить люстра у ванній, тим це безпечніше для неї самої та для людей.

Купуючи світильник для ванної, обов'язково переконайтеся в достатній захищеності моделі від пилу та вологи. У маркуванні показник пиловологозахисту позначений — IP з двома цифрами. Зверніть увагу на другу цифру, саме вона показує ступінь захисту від води. Світильник IP x1 можна використовувати на відстані 2,5-3 м від джерела вологи. Оптимальним вибором для ванної кімнати стане люстра зі значенням IP x4 або IP x5, яку можна розміщувати в безпосередній близькості від ванни чи душової кабіни.

Крім того, підвісні світильники можна назвати одним із зручних способів організувати додаткове освітлення в області навколо раковини та стільниці, що зробить дизайн ванної кімнати стильним і сучасним.

Передпокій і коридор

У коридорах і передпокоях використовуються акуратні й компактні підвісні світильники, при цьому їх вішають так, щоб між підлогою та світильником залишилося принаймні 215 см. Плануючи розміщення освітлювального приладу, упевніться, що він не стане на заваді відкриванню дверцят верхнього ярусу вбудованої шафи, а також не заважатиме одягати й знімати верхній одяг.

Що ще слід врахувати, розміщуючи підвісний світильник

Наостанок згадаємо ще декілька моментів, що стосуються використання люстр у інтер'єрі.

Застосовуючи підвісну модель світильника для організації основного освітлення в приміщенні, обов'язково передбачте наявність додаткових джерел світла: торшерів, бра, настільних ламп та інших. При цьому люстра, що забезпечує основне освітлення в кімнаті, повинна не лише вписуватись у загальний стиль оформлення інтер'єру, але й гармоніювати з іншими освітлювальними приладами.

Сучасні технології дозволяють створювати світильники найрізноманітніших форм і розмірів, використовувати складні схеми освітлення, різні види ламп і навіть керувати освітленням віддалено. Самостійно розібратися у всьому цьому розмаїтті досить складно, тому завчасне складання схеми й розрахунку освітленості краще доручити професіоналам.

Підводячи підсумок, нагадаємо, що фахівці компанії MAXUS завжди готові надати покупцям безкоштовні консультації й провести розрахунок освітленості. Свої питання та зауваження ви можете написати в коментарях до цієї статті чи поставити нашим експертам по телефону. І, якщо ви визнали цей матеріал цікавим і корисним, не забудьте поділитися ним з друзями та колегами в Facebook.

MAXUS — якісне освітлення для вашого комфорту!