Правильне освітлення у вітальні. Планування світла, вибір світильників, фотоприклади

22. 08. 2018

У вітальні відпочивають і приймають друзів, відзначають свята й займаються десятком інших справ. Кожна з цих ситуацій вимагає відповідного освітлення. Крім того, вітальня має певну форму, інтер'єр та інші особливості, їх теж потрібно врахувати, коли ви вибираєте світильники. У новій статті ми розповідаємо про ці й інші питання.

Червоний підвіс з елементів серії «Збери сам» став яскравою деталлю цього контрастного інтер'єру

З чого почати й як спланувати освітлення вітальні?

Щоб організувати правильне світло, потрібен план. Ескіз варто намалювати не тільки в разі капітального ремонту, але й якщо ви змінюєте вже облаштовану кімнату.

Для початку помрійте. Уявіть, як ви будете використовувати вітальню. На цьому етапі важливо продумати деталі. Чи вистачає світла для читання в улюбленому кріслі й на дивані? Чи не будуть гості зачіпати торшери біля журнального столика? Чи наявне зручне освітлення для перегляду телевізора? Чим точніше продумаєте сценарії використання кімнати, тим правильніше організуєте світло.

Тепер намалюйте план з меблями та розставте в ньому джерела. Виділіть місце кріплення електроприладів, їх передбачувані розміри, оптимальну силу й напрям променів тощо. 

Після цього розрахуйте освітленість, яку створять електроприлади. Переконайтеся, що ви зможете створити яскраве святкове світло, затишне підсвічування для відпочинку та інші сценарії.

Подбайте про дизайн. Якщо у вітальні буде багато декору, а світлу відводиться лише функціональна роль, пропустіть цей етап. Але якщо інтер'єр простий, використовуйте освітлення, щоб зробити його більш цікавим.

Підвіси 1-FPL-002-02-S-WH з білими плафонами сполучаються з сучасними інтер'єрами

Тепер потрібно ще раз все оцінити. Чи не будуть світильники заважати відкривати шафи, засліплювати, перешкоджати руху? Можливо, деякі деталі будуть потребувати доопрацювання.

Потім переходите до питань дизайну. Вирішіть, який колір, форму та стиль має ідеальний світильник. Звичайно, в магазинах ви знайдете багато моделей і ще не раз захочете змінити своє рішення. Але, як би привабливо вони не виглядали, не відступайте від основної концепції.

Яке загальне освітлення повинно бути у вітальні?

Ця кімната має різні функції, тому тут потрібне загальне, локальне та декоративне світло. Ми не будемо давати загальних порад, які важко застосовувати на практиці, а поговоримо про конкретні способи створення цих видів освітлення.

У класичному інтер'єрі використовується кришталева люстра з філаментними лампами в формі свічок

Як організувати загальне освітлення у вітальні? 5 простих рішень задачі

Коли згадується це світло, першою на думку спадає велика люстра, розташована в центрі кімнати. Але це не єдиний вихід, завдання успішно вирішують інші електроприлади.

1. Велика люстра в центрі

Такий варіант розміщення підходить для інтер'єрів у класичному стилі. Встановлюйте центральний світильник, якщо вітальня має стелю вище середнього, а її форма — наближена до квадратної. Щоб освітити кімнату рівномірно, вибирайте люстру, промені якої поширюються у всіх напрямках.

2. Стельовий світильник, зміщений від центру, і додаткове світло 

У студіях часто використовують підвісні, накладні та інші моделі, щоб підкреслити функціональні відмінності зон

У цьому випадку основну стельову люстру встановлюють не в центрі, а зміщують до однієї зі стін. Іншу частину кімнати підсвічують за допомогою точкових світильників, підвісів, торшерів, настільних чи інших моделей. У витягнутих вітальнях іноді встановлюють дві однакові люстри.

Таке розташування допоможе відійти від нудного стандарту та буде добре виглядати в сучасних інтер'єрах. Це розміщення зручно використовувати в кімнатах прямокутної форми, які часто зустрічаються в панельних будинках. Іноді така схема необхідна, наприклад, щоб промені не били в очі тим, хто сидить поруч. Відсутність яскравого світла в одному з куточків може стати перевагою, тут легко влаштувати зону для спокійного відпочинку.

3. Точкові джерела світла

Точкові LED-світильники 3-step дозволять змінювати настрій простим натисканням клавіші вимикача

Таке загальне освітлення обирають для кімнат із підвісними стелями з тканини, гіпсокартону чи ПВХ. Воно підходить до просторів будь-якої форми та стилю, тому що даунлайти непомітні, а розмістити їх можна по-різному. Точкові світильники можуть взяти на себе функцію не тільки загального, але й локального чи декоративного освітлення.

Ці джерела роблять світ більш гнучким і зручним. Над обіднім столом можна встановити яскраві моделі, над місцем для відпочинку — світильники з теплими м'якими променями тощо. Щоб додати затишку, поєднуйте даунлайти з підвісами, бра та іншими моделями.

Як освітити вітальню комфортно та просто? Вибирайте точкові джерела, які мають різні режими роботи. В такому випадку одним натисненням вимикача можна буде змінити відтінок світла з яскравого денного на затишний теплий чи підбадьорливий прохолодний.

4. Комбінація різних стельових світильників

В інтер'єрі сполучаються декілька джерел загального світла: точкові I082612, лед-стрічка та панелі, що світяться

Якщо немає бажання використовувати центральну люстру чи даунлайти, комбінуйте різні моделі. Наприклад, зберіть декілька світильників-пазлів з елементів серії Ricam і розмістіть їх в різних частинах кімнати. В таку схему можна включати накладні моделі, підвіси та інші. Освітлення даного типу не має особливих правил і підбирається індивідуально для кожної ситуації. 

Такий варіант: 

 • виглядає незвично, добре підходить для сучасних інтер'єрів і стилю еклектики;
 • адаптується до кімнат складної форми чи з низькими стелями;
 • зручно застосовувати, щоб скорегувати поточну схему освітлення без капітального ремонту.

5. Без стельових джерел

Використовуючи торшери й настільні моделі з філаментними лампами, легко створити затишне загальне світло у вітальні

Таке освітлення зазвичай називають американським. Воно передбачає відмову від стельових моделей. Їх замінюють на бра, торшери й інші настінні чи підлогові електроприлади.

Особливості:

 • сподобається тим, хто любить затишну атмосферу;
 • підходить для кімнат будь-яких розмірів і форм;
 • зручно в найманій квартирі й інших ситуаціях, коли немає можливості переробити стельове освітлення;
 • дозволить не замислюватися щодо світлового зонування, оскільки вже його передбачає.

Головний недолік такого освітлення — незручне ввімкнення. Щоб освітити вітальню яскраво, потрібно буде обійти кімнату по периметру та включити кожен електроприлад.  

Яке місцеве світло краще вибрати для вітальні?

1

Локальне підсвічування в зоні для читання створять кілька підвісів 1-FPL-001-01-C-WH

Місцеві джерела додадуть світла над фортепіано, журнальним або робочим столом, обідньою зоною тощо. Крім того, вони допоможуть зонувати кімнату, розділивши на простори для активної діяльності та відпочинку.

Якщо встановити достатню кількість місцевих джерел, можна буде розслабитися, вимкнувши загальне світло. Крім того, локальне освітлення використовують, щоб відвернути увагу від проблемних зон в інтер'єрі, освітити шафу з книгами, дзеркало або ніші.

Як місцевих джерел обирають:

 • бра;
 • торшери;
 • настільні лампи;
 • точкові світильники;
 • підвіси;
 • накладні настінні моделі;
 • інші.

Коли потрібні декоративні джерела світла у вітальні?

Дизайнерські бра Damasco (модель I51437B) прикрасять інтер'єр і вирішать задачі локального освітлення

 Декоративне освітлення створює атмосферу та настрій. Воно виділяє вітальню серед інших кімнат і робить її центральним місцем у будинку. Для такого освітлення вибирають: 

 • даунлайти й інші моделі зі спрямованим променем світла. Вони створять цікаву гру тіней, підкреслять текстури стін, виділять акцентні елементи тощо;
 • кольорове світло, використовують як додаткове або в якості окремого сценарію, наприклад, для вечірок, перегляду кіно чи романтичного відпочинку;
 • світильники для картин і скульптур. Ці джерела непомітні в інтер'єрі, але добре підкреслюють естетику предметів мистецтва;
 • підсвічування шаф, ніш та інших зон. Таке світло допоможе знайти речі, скорегувати інтер'єр і зробить простір красивим;
 • світильник з ажурними тінями. Якщо використовується центральна люстра, яка відкидає складні тіні, передбачте сценарій з рівномірним освітленням. Декоративне освітлення, яке включено постійно, набридає.

Яке освітлення краще для вітальні: вибираємо світло в різні кімнати?

Щоб правильно освітити простір, враховуйте форму та розміри приміщення. Про це розповідаємо нижче.

Підвісні світильники зручно встановлювати над журнальним або обіднім столом

Маленька кімната 

Яскравий рівномірне світло денного відтінку позбавить від відчуття тісноти в невеликій вітальні. Не залишайте в інтер'єрі темних куточків, ніш або полиць. Підсвічування зробить ці зони схожими на вікна та додасть простору.

Вибирайте для маленької вітальні точкові, накладні та інші компактні світильники. Підвіси в такій кімнаті встановлюють тільки над столом або тумбою. Варто уникати люстр із занадто великими абажурами, вони теж «з'їдають» простір.

Щоб візуально розширити кімнату, розташуйте додаткові світильники по периметру або виберіть центральну люстру з широким кутом освітлення.

Велика вітальня

Якщо місця багато, використовуйте об'ємні люстри, наприклад, незвичайну композицію з підвісів I05633

Занадто простора кімната, як і маленька, може перетворитися на проблему. Вона потребує великої кількості світла та різних світильників. В інтер'єрі варто використовувати багатоярусні люстри або їх сучасні аналоги — композиції з підвісів. Також встановлюйте бра, торшери, точкові й інші джерела.

Кімнату необов'язково освітлювати рівномірно. Добре виглядатимуть зони з різною інтенсивністю світла: одна — для відпочинку, інша — для спілкування й так далі.

Точкове освітлення й інші варіанти малопомітних електроприладів вибирають у разі, якщо в кімнаті багато декору: незвичайні меблі, картини тощо. Також їх використовують при архітектурному підході до освітлення.

Як розмістити світильники у вітальні, якщо вона велика? Передбачте різні сценарії, а також можливість вмикати джерела окремо. Це зробить кімнату комфортною та допоможе заощадити електрику. Крім того, потрібно розташувати розетки й вимикачі так, щоб керувати світлом можна було з різних частин кімнати.

Для вітальні з нішами, округленими стінами або ламаною конфігурацією

Надійні світильники-тарілки 1-FCL-006-C підійдуть для освітлення кімнат складної форми

До оформлення таких просторів потрібен індивідуальний підхід, тут немає конкретних правил і рекомендацій.

Одна з проблем таких приміщень — нестача природного світла вдень у деяких зонах. Важливо ще на етапі планування знайти такі місця та передбачити у них постійне локальне світло. Крім того, до більшості таких віталень не підходить схема освітлення з однією центральною люстрою.

У деяких випадках на особливостях кімнати ставлять світловий акцент, використовуючи його як декоративний елемент. Наприклад, можна виділити незвичайну похилу стелю, а закруглений еркер або нішу освітити за допомогою настінних бра. При наявності гострих кутів або виступів світло використовують, щоб відвернути увагу від недоліків.

Як вибрати світильники для вітальні?

Підвіси Carpet 3W добре підійдуть до витонченого інтер'єру 

1. Необхідно вирішити, які моделі поєднуються з дизайном кімнати. Для цього зверніть увагу на загальний стиль, кольори та матеріали, які використовуються в оформленні.

2. Визначте розміри. Габарити світильника повинні бути пропорційні простору та навколишніх предметів. Щоб розрахувати розміри джерела, дизайнери застосовують таку формулу:

(довжина кімнати в м + ширина в м)*10.

Отриманий результат — це оптимальний діаметр люстри в сантиметрах.

3. Переконайтеся, що спосіб монтажу підходить. Вбудовані моделі не можна встановити в бетонну поверхню, велика люстра може бути занадто важкою для стелі з гіпсокартону тощо.

4. Вибирайте якість, а не ціну. Переконайтеся, що світильники або лампа дають комфортне для очей освітлення. Якщо бюджет обмежений, зупиніться на базових, але якісних моделях.

5. Надійність — це важливо. Перевагу слід надати світлодіодним лампам з максимальним ресурсом служби й гарантією від виробника. Так ви захистите себе від ризиків, на багато років забудете про заміну ламп та інші проблеми з освітленням.

6. Зверніть увагу на сучасні можливості. Багато моделей мають функції зміни яскравості, колірної температури й інші можливості, тому користуватися ними зручніше.

Як розташувати світильники у вітальні?

У кімнаті з невисокою стелею добре виглядають світильники для накладного монтажу

Люстру й інші підвісні моделі вішають так, щоб від нижнього краю плафона до підлоги було не менш як 210 – 220 см. Якщо розмістити світильник нижче, мешканці й гості квартири будуть часто його зачіпати. Виняток становлять моделі, розташовані над столом та іншими зонами, де люди не ходять.

Відстань між джерелами має бути від 20 см до 1 метра. Це залежить від потужності ламп, розмірів світильника й деяких інших параметрів. Для точкових моделей досить 20 – 30 см. Щоб світильник не перегрівав навколишні поверхні, його розташовують на відстані 20 – 30 см від шаф або стін.

Бра над диваном або біля крісла для читання вішають на висоті 100 – 150 см. Якщо поруч із зоною стоїть торшер, то його теж бажано розташувати на відстані 30 см від дивану, щоб плафон не заважав вставати й сідати.

Якщо бра використовують для освітлення по периметру, то краще встановити їх на висоті 160 см або вище, щоб світло не било в очі. Інший варіант підсвічування по периметру — точкові світильники на відстані 50 см або нижче від рівня підлоги.

Якщо ви освітлюєте за допомогою підвісу стіл, відстань від його поверхні має бути близько 70 см. При цьому від краю відступають 30 см.

Підбирайте освітлення до вітальні з «МАКСУС»!

Блискучі підвіси Dribble 4W використовують для загального освітлення або декоративного підсвічування 

У магазині наявні лампи й світильники для вітальні. Пропонуємо сучасні прилади, які дають комфортне світло й допомагають економити електрику. У лінійках є фірмові світильники-пазли й стильні підвіси Intelite, моделі з регульованою колірною температурою Maxus, недорогі даунлайти Global та інші рішення. В асортименті ламп легко знайти джерело до звичайних і дизайнерських люстр, вибрати оптимальну силу потоку світла, кут розсіювання, колірну температуру та інші характеристики.

 

На цьому ми завершуємо статтю й нагадуємо, що питання щодо освітлення кімнати можна поставити в коментарях або зателефонувавши нашим консультантам.

Поділіться нашим матеріалом у Fb, щоб допомогти колегам, друзям і знайомим правильно освітити квартиру. Також у нас у блозі можна прочитати про вибір світильників у кухню, спальню й інші кімнати будинку.