Безкоштовна доставка у відділення або поштомат Нової Пошти при замовленні від 1000 грн.
Філаментні лампи. Принцип роботи, особливості, переваги та недоліки
Що таке філаментна лампа й чому вона краще? Чим вона відрізняється від ламп розжарювання та світлодіодних ламп? У цій статті ви знайдете відповіді на ці питання. Ми докладно розповімо про принцип роботи, особливості, переваги та недоліки філаментних ламп.
Філаментні лампи: що це?
Що ж таке філаментна лампа? Це світлодіодна лампа особливого типу, яка зовні дуже нагадує лампу розжарювання (ЛР). Вона має таку ж прозору скляну колбу, але всередині розташована не вольфрамова нитка, а світлодіоди особливої конструкції, які за своїм виглядом нагадують нитки. Звідси й пішла назва цього типу ламп – «filament», яка з англійської мови перекладається як «нитка».
У вимкненому стані філаментну лампу легко відрізнити від ЛР за формою та характерним жовтим кольором світлодіодних ниток, але у включеному стані відмінності стають не настільки очевидні. Незважаючи на велику зовнішню схожість, за параметрами філаментна лампа набагато краще ламп розжарювання й ефективніша за звичайні світлодіодні лампи.
Конструкція філаментної лампи
У конструкції філаментних ламп застосовуються відпрацьовані й перевірені роками елементи ламп розжарювання в поєднанні з сучасними світлодіодними технологіями. Основні частини філаментної лампи показані на рисунку нижче.
Конструкція филаментної лампи
Колба
Скляна герметична прозора колба може мати різну форму. В декоративних серіях ламп може застосовуватися скло зі спеціальним напиленням, щоб створити більш м'який і теплий відтінок світіння. Колба заповнена інертним газом, як правило, гелієм, який швидко переносить тепло, що виділяється світлодіодами, до стінок колби. Тепло рівномірно розподіляється по всій поверхні колби й розсіюється в навколишнє середовище. Оскільки площа колби у багато разів більше площі світлодіодних ниток, вона не нагрівається вище 50-60°С.
Світлодіодний філамент
Філаментна нитка виробляється за технологією Chip-on-Glass (COG), яка застосовується при виготовленні дисплеїв для мобільних пристроїв. Вона являє собою підкладку з сапфірового скла, на якій ланцюжком розташовані кристали світлодіодів. Завдяки прозорій підкладці світло від світлодіодів поширюється на всі боки. На кінцях підкладки закріплені контакти для подачі електроживлення та закріплення нитки в лампі. Зовні нитку покривають спеціальною речовиною – люмінофором, який і задає необхідний колір світіння (колірну температуру) нитки. Для декоративних серій ламп виготовляють нитки різної форми, наприклад, у вигляді дуг або спіралей.
Скляна ніжка
Цей важливий елемент конструкції є опорою для кріплення філаментних ниток. Також в ніжці прокладені провідники, через які підводиться електричний струм до світлодіодів.
Цоколь
Слугує для закріплення лампи в електричному патроні та підведення до неї електроживлення. Найпоширеніші типи цоколів – E27 і E14. Цоколь філаментної лампи – єдине місце, де може бути розміщений драйвер живлення світлодіодів.
Драйвер
Драйвер світлодіодної лампи являє собою спеціальну електронну схему, зібрану на друкованій платі. Основна функція драйвера – забезпечити правильний режим роботи світлодіодів при зміні зовнішніх факторів, таких як напруга живлення й температура навколишнього середовища. Сучасні схеми світлодіодних драйверів здатні працювати в дуже широкому діапазоні напруг мережі, мають різні види захистів й високий ККД, гарантують відсутність мерехтіння й пульсацій світла. Як правило, основою схеми драйвера є спеціалізована мікросхема, що забезпечує його високі показники.
Цікаво знати. Колірну температуру філаментної лампи можна приблизно визначити за відтінком кольору ниток. Якщо нитки мають лимонний відтінок, то така лампа буде створювати денне (біле) світло, а лампа з нитками насиченого жовтого або помаранчевого кольору – тепліше (жовте). Форма, довжина й кількість філаментних ниток впливають на якість освітлення. Чим більше ланцюжків і чим вони довші, тим більше світлодіодів на них можна розмістити й тим яскравіше буде лампа. Від розташування ниток залежить також і рівномірність освітлення.
Порада. Якість люмінофору безпосередньо впливає на якість світла. Виробники недорогих брендів можуть економити на люмінофорі. Дешевий люмінофор швидко втрачає свої властивості в процесі експлуатації (деградує), що негативно позначається на якості світла – з'являється неприємний і шкідливий для очей синій відтінок. З цієї причини, потрібно правильно підходити до вибору виробника ламп.
Особливості та переваги філаментних ламп
Філаментні лампи мають ряд переваг не тільки перед ЛР, а й перед звичайними світлодіодними лампами:
- З огляду на те, що вся поверхня лампи являє собою прозору колбу, а також через особливу конструкцію філаментної нитки, лампа забезпечує дуже широкий кут розсіювання світла – практично 360 градусів. Вона здатна рівномірно освітлювати навколишній простір, чого важко досягти у звичайних світлодіодних лампах;
- У звичайних світлодіодних лампах для збільшення кута розсіювання застосовують колби (оптичні системи) зі спеціальних напівпрозорих матеріалів, які поглинають частину світу. Колба філаментної лампи повністю прозора, що призводить до збільшення енергоефективності лампи;
- Під час роботи світлодіоди можуть нагріватися до високих температур, і саме температура є перешкодою до подальшого збільшення їх світловіддачі. Особливості конструкції філаментної нитки сприяють рівномірному розподілу тепла між усіма кристалами світлодіодів і ефективному відведенню тепла від всієї поверхні нитки. При цьому, за рахунок газу, що заповнює колбу, тепло швидко переноситься до її стінок і розсіюється в навколишнє середовище, а через велику площу поверхні колба не нагрівається до високої температури. Ефективне відведення тепла від світлодіодів дозволяє підводити до них велику потужність без ризику виходу з ладу, що також сприяє підвищенню енергоефективності лампи та збільшення її терміну служби.
Таким чином, основною перевагою філаментних ламп є їх висока ефективність, але на цьому їх переваги не закінчуються. Ці джерела світла однаково добре підходять для освітлення будинків, магазинів, кафе, навчальних і громадських закладів. Завдяки широкому куту розсіювання світла, філаментні лампи можна застосовувати для загального й місцевого освітлення інтер'єрів. Філамент відмінно поєднується з кришталевими світильниками й люстрами, відкритими й прозорими плафонами, бра у формі ліхтарів та іншими моделями в класичному й старовинному стилі. Скляна колба не нагрівається до високих температур, тому філаментні лампи можна встановлювати біля натяжних або гіпсокартонних стель та інших поверхонь, які не допускають сильного нагріву.
Порівняння ламп різних типів
ЛАМПА РОЗЖАРЮВАННЯ (ЛР) | КОМПАКТНА ЛЮМІНІСЦЕНТНА ЛАМПА | ЗВИЧАЙНА СВІТОДІОДНА ЛАМПА | ФІЛАМЕНТНА ЛАМПА | |
Світло | комфортне для очей; кут освітлення – 360° | некомфортне для очей; кут освітлення – 360° |
менш комфортне для очей; кут освітлення – 180…270° |
комфортне для очей; кут освітлення – 360° |
Здоров'я | безпечна – не містить ртуті | небезпечна – містить ртуть | безпечна – не містить ртуті | безпечна – не містить ртуті |
Вартість | низька | середня | вища за середню | висока, проте швидка окупність |
Електроенергія |
високе споживання електроенергії
|
у 5 разів менше, ніж ЛР | у 7 разів менше, ніж ЛР | у 10 разів менше, ніж ЛР |
Термін служби | невеликий термін служби (1000 годин) | середній термін служби | довгий термін служби | довгий термін служби |
Декоративні моделі з прозорою скляною колбою підійдуть для оформлення залів кав'ярень, барів та ресторанів
Філаментна лампа у формі свічки — відмінний вибір для кришталевої люстри
Види філаментних ламп
Існує декілька видів філаментних ламп для різних областей застосування. Залежно від цього зовнішній вигляд лампи та конструкція її ниток виглядають по-різному. Пряма нитка використовується для максимально яскравого освітлення будинку, офісу чи вулиці. Нитка у вигляді спіралі застосовується в декоративних лампах для створення м'якого світла, затишної та приглушеної атмосфери в спальнях, кав'ярнях, барах та ресторанах. Спеціальне напилення всередині колби робить філаментну лампочку унікальною, а її світіння — особливим.
Застосування філаментних ламп у декоративних цілях дозволяє створити неповторний інтер'єр
Форма, розміри та зовнішній вигляд філаментних ламп настільки різноманітні, що дозволяють задовольнити практично будь-які потреби та підібрати найкращий варіант.
Моделі з прозорою колбою стильно виглядають не лише в класичних або вінтажних, а й у сучасних інтер'єрах
Лампи филамент у формі свічки з теплим світлом створять затишок у вітальні
Щоб отримати впевненість у тому, що ви купуєте якісні та довговічні філаментні лампи, що дають комфортний світ, заходите до магазину Maxus!
Ми пропонуємо моделі, які пройшли тестування та схвалені офтальмологами як безпечні для зору. Лампи мають ресурс роботи до 30 000 годин і добре пристосовані до наших електромереж. Ми впевнені в якості своєї продукції й надаємо трирічну гарантію на філаментні лампи MAXUS!
Купуйте лампи в брендовому магазині «Максус», оскільки в нас:
- працюють привітні консультанти, які дадуть відповідь на будь-які питання й допоможуть підібрати правильну модель;
- є безкоштовна послуга з розрахунку освітлення;
- створені умови для зручних покупок: доставка по всій Україні й різні способи платежу.
Щоб купувати лампи й світильники за вигідними цінами, стежте за нашим блогом, підписуйтесь на сторінку в ФБ і беріть участь в акціях і вигідних пропозиціях!
Обирайте якісне і сучасне світло з MAXUS!