Важливі зміни з нашим додатком Maxus Smart

На жаль, вхідні телефонні лінії пошкоджені, для зв'язку - залиште свій номер через форму "Зворотний дзвінок" і ми Вам передзвонимо

Вплив світла на організм людини

19. 06. 2019

Здатність освітлення впливати на здоров'я та самопочуття людини – науково доведений факт. Численні дослідження, проведені фахівцями, виявили прямий зв'язок між впливом світла й процесами, що відбуваються в людському організмі. В чому саме полягає біологічна дія світла? Яке освітлення сприяє якісному відпочинку та підтримці працездатності? Пропоную розібратися разом.

Еволюція сформувала наш організм таким чином, що він активний удень, а вночі – відпочиває. Біологічні ритми – «циркадні ритми» – що відповідають за чергування циклів сну й неспання, закріплюються за зовнішньою 24-годинною добою. І при цьому основним, хоч і не єдиним, фактором для настроювання циркадних ритмів є світло.

«Біологічний годинник», що правильно працює, дає організму можливість заздалегідь передбачати ймовірні зміни умов навколишнього середовища, й змінюватися з урахуванням цих умов. Так, передбачаючи, що світанок настане через пару годин, організм збільшує швидкість обміну речовин, підвищує температуру тіла, активізує процеси кровообігу. Тобто, робить те, що має підготувати нас до активної життєдіяльності в денний час. Увечері, навпаки, готуючись до сну, організм уповільнює фізіологічні процеси, відновлюючи запас енергії.

Що керує циркадними ритмами

Відповідно до медичних даних, регуляція добових змін інтенсивності обміну речовин в організмі здійснюється ендокринною системою за допомогою виділення певних гормонів, вироблення яких безпосередньо пов'язане зі сприйняттям світла.

Справа в тому, що мелатонін – гормон, який запускає цикл відпочинку та регулює тривалість і зміну фаз сну – виробляється епіфізом виключно в темний час доби, й тривалість його наявності в крові залежить від тривалості світлової ночі. Вплив мелатоніну знижує артеріальний тиск, рівень глюкози в крові й температуру тіла, забезпечуючи нашому організму глибокий і спокійний сон. У людей похилого віку секреція мелатоніну знижується, тому їхній сон стає більш пильним, і вони частіше страждають безсонням.

Готуючи організм до пробудження й активної денної діяльності, кора надниркових залоз починає виділення глюкокортикоїдів – гормонів, що збуджують нервову систему. Найактивнішим із них є кортизол, що регулює вуглеводний обмін в організмі, а також підвищує тиск, тонус судин і частоту серцевих скорочень. Крім того, кортизол бере участь у формуванні та розвитку стресових реакцій, тому його також називають гормоном стресу.

 Для кортизолу, як і для меланіну, характерний добовий ритм секреції: найменша концентрація кортизолу в крові відзначається у вечірні, а найбільша – в ранкові години. Меланін же починає вироблятися ввечері, а під ранок його концентрація стає мінімальною.

Зміна концентрації мелатоніну й кортизолу в різний час доби

Вплив світла на добові ритми організму

Останні дослідження вчених показали, що світло з довжиною хвилі з синьої частини видимого спектру, дає організму сигнал, що настав ранок, а отже – необхідно активувати вироблення кортизолу, скоротивши синтез меланіну. Тобто, світло нейтрального чи близького до холодного відтінків (від 3500 К і вище), сигналізує нашому мозку про те, що тілу пора переходити в «режим неспання» й налаштовуватися на активність.

Основними джерелами «холодного» світла в побуті є:

-     екрани телевізорів і монітори комп'ютерів;

-     екрани планшетів і мобільних телефонів;

-     джерела основного й акцентного освітлення;

-     синє підсвічування акваріумів, електронних приладів тощо.

Холодне світло активує роботу мозку, підвищує концентрацію і бадьорить, але це робить таке освітлення абсолютно невідповідним для підготовки до сну. Крім того, перегляд телевізора, ігри на планшеті, робота за комп'ютером або просто знаходження в освітленій холодним світлом кімнаті безпосередньо перед сном не йдуть організму на користь. Такі дії можуть стати причинами погіршення сну, складнощів при засипанні та частих пробуджень. Найбільшою мірою це стосується дитячого організму, для якого якісний відпочинок і правильний сон особливо важливі.

Світло, що сприяє здоровому відпочинку

Якісне освітлення оселі – це не розкіш, а необхідна умова повноцінного життя. Установка ефективних джерел світла, що мають хороший рівень передачі кольору, захищені від мерехтіння та пульсацій – перший крок до створення правильного освітлення.

Виробники світлодіодних ламп рекомендують моделі з температурою світла до 3500 К встановлювати в кімнати, де потрібно організувати спокійну та розслаблюючу атмосферу – спальні, зони відпочинку у вітальні, на кухні чи в дитячій. Тоді як нейтральне, наближене до природного сонячного, світло з температурою 4000-4500 К підходить для освітлення їдальні, кабінету, ванної, передпокою та інших подібних місць.

Сучасний розвиток світлодіодних технологій дозволяє не просто підібрати найбільш оптимальні моделі світильників для конкретних приміщень, але й створювати та налаштовувати гнучкі світлові сценарії для кожної кімнати. Так встановлений у дитячій світильник із змінною температурою світла допоможе дитині отримати заряд бадьорості вранці та м'яко підготуватися до сну – ввечері.

Щоб сон був спокійним і глибоким за дві години до запланованого часу засипання слід обмежити фізичну активність, перегляд телевізора, роботу з комп'ютером і використання електронних гаджетів. Освітлення повинне бути теплого тону (до 3500 К), м'яким і не надто яскравим, це дасть організму можливість перейти до «режиму відпочинку».

Тепле світло сприяє ефективному розслабленню організму

Дотримання правильного режиму сну й неспання дозволяє не лише підтримувати тонус і активно діяти протягом дня, але й уповільнює процеси старіння, сприяє зміцненню імунітету, перешкоджає розвитку неврологічних, серцево-судинних та інших захворювань.

Подбайте про створення сприятливих умов для відпочинку вашого організму, й він віддячить вам міцним здоров'ям і прекрасним самопочуттям!